Dywany do przedszkola - jakie wymagania muszą spełniać?

Dywany do przedszkola - jakie wymagania muszą spełniać?

Dywan do żłobka, przedszkola czy szkoły to element, który pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko stanowi uzupełnienie dziecięcej, wesołej aranżacji, ale stanowi też miejsce zabaw, odpoczynku i nauki dla dzieci. Powinien więc być wytrzymały, bezpieczny i miły w dotyku. Producenci dywanów do przedszkoli stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo swoich produktów, tak by były one odpowiednie dla każdego dziecka. Czym więc powinny w szczególności odznaczać się dywany przedszkolne?

Bezpieczeństwo dywanu do przedszkola

Chociaż dywany kojarzą nam się głównie z elementem dekoracyjnym pomieszczenia, w jakim się znajduje, dywany do przedszkoli i żłobków pełnią też inne funkcje. Przedszkola i żłobki to miejsca, w których dzieci spędzają czas na zabawie i nauce, a więc głównie w ruchu. Są więc narażone na różnego rodzaju upadki. Sala, w której przebywają dzieci musi być tak urządzona, by takie drobne wypadki nie okazały się groźne. Dlatego najczęściej na podłodze znajduje się wykładzina dywanowa, która amortyzuje i zapewnia przyjemne i bezpieczne podłoże do zabaw. Jednak na rynku dostępne są dywany przeznaczone do przedszkoli z dodatkowymi atestami i certyfikatami potwierdzającymi ich bezpieczeństwo.

Dywany z Certyfikatem Higienicznym

Mając na myśli dodatkowe bezpieczeństwo związane z użytkowaniem dywanów w przedszkolu, mówimy o właściwościach materiału, z jakiego dywan ten powstał. Jednym z ważnych certyfikatów, na który warto zwrócić uwagę, jest Polski Certyfikat Higieniczny. Co to takiego? Jest to atest potwierdzający, iż dany wyrób jest wolny od szkodliwych chemicznych substancji, a co za tym idzie, jest to produkt wysokiej jakości i w pełni bezpieczny dla dzieci. W naszym sklepie większość proponowanych modeli dywanów do przedszkoli posiada Certyfikat Higieniczny oraz inne ważne atesty.

Dywany odpowiednie dla dzieci z alergią

W dzisiejszych czasach wielu rodziców wychowuje małych alergików wrażliwych na kurz, sierść zwierząt, roztocza czy pyłki. Posyłając dzieci do przedszkola, chcą więc mieć pewność, że nie wrócą one z atakiem alergii. Aby tak było, należy wybrać dywany, które wykonane są z włókien przyjaznych alergikom. Szczególnie istotny jest atest o antystatyczności, czyli potwierdzający, iż dane włókno nie przyciąga cząsteczek kurzu i roztoczy. W tej kwestii ważna jest też wysokość runa – zbyt gęste i wysokie może gromadzić różnego rodzaju alergeny, których trudno się pozbyć. Dlatego dywany do przedszkola posiadają runo średniej wysokości i gęstości, ale miękkie i delikatne w dotyku.

Dywany z potwierdzeniem trudnopalności

Kolejną kwestią bezpieczeństwa w przedszkolu może być poziom łatwopalności dywanu. Potwierdzenie Trudnopalności dywanu to kolejny certyfikat, który przyznaje się dywanom do przedszkoli i żłobków. Stanowi on gwarancję, że w razie zagrożenia pożarem dywan nie zacznie się palić. To istotne, gdyż często dywany znajdują się we wszystkich salach przedszkola, stanowią ich centralny punkt i to właśnie na nich przez cały dzień bawią się dzieci. Taki atest stanowi więc dodatkowy atut przy wyborze dywanu do przedszkola.

Dywan dla dziecka z atestem Bella 03S Kremowy - Motylki

Dywany dziecięce sprzyjające zabawie

Chociaż kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne, pamiętajmy, że dywan do przedszkola powinien wyróżniać się czymś jeszcze. Dla dzieci duże znaczenie ma wygląd miejsca, w którym spędzają większość część dnia. Jeżeli przedszkole nie będzie im się dobrze kojarzyło, zapewne nie będą spędzać w nim miło czasu. Przytulne wyposażenie wnętrza sprawi, że maluchy poczują się swobodnie, jak we własnym pokoju. A to z pewnością będzie sprzyjać udanej zabawie. Dywan również powinien współgrać z aranżacją. Dziecięce dywany posiadają fantazyjne wzornictwo, które pobudza wyobraźnię i zachęca do aktywności. Warto więc dobrać dywan pod tym względem, aby podobał się on zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. W naszym internetowym sklepie oferujemy bogate wzornictwo dywanów dziecięcych, które przypadną do gustu dzieciom w różnym wieku.

Dywan dziecięcy z atestem Mondo 03S Puzzle

Dywany do przedszkola o wysokiej jakości wykonania

Kolejną kwestią wpływającą na jakość dywanów do przedszkoli i żłobków jest sposób wykonania i rodzaje użytych materiałów. Dywany do przedszkoli są wyjątkowo narażone na uszkodzenia, trudne do usunięcia zabrudzenia oraz intensywne użytkowanie. Dywan o delikatnej strukturze z pewnością szybko straciłby swój urok i właściwości, dlatego należy wybrać dywan z materiałów odpornych na te czynniki.

Dywany odporne na zabrudzenia i uszkodzenia

Spośród dostępnych rodzajów dywanów najbardziej odporne na uszkodzenia i zabrudzenia są dywany z włókien syntetycznych. Ich runo nie jest zbyt wysokie oraz zbyt gęste, dlatego łatwiej zadbać o ich czystość. Ponadto nie ulegają odkształceniu, wyblaknięciu czy wygnieceniu nawet z biegiem czasu. Są też odpowiednie dla alergików.

Dywany do prania w pralce

Dywany do przedszkola wymagają regularnego prania, by zachowały swoje cenne właściwości. Od czasu do czasu warto zdecydować się na usługę profesjonalnego czyszczenia dywanów, jednak w przypadku niewielkich chodników lepiej sprawdzą się modele, które można prać w pralce. To znacznie ułatwia dbanie o ich czystość i nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu czy chemii czyszczącej. Dywany nadające się do prania w pralce nie ulegną też zniszczeniu pod wpływem temperatury wody czy wirowania. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą bogatą ofertą bezpiecznych i stylowych dywanów do żłobków, przedszkoli i szkół. Wysoka jakość wykonania, atesty bezpieczeństwa, miękkie runo miłe w dotyku oraz modne wzornictwo – oto, co wyróżnia nasze produkty!