Jak wybrać idealny dywan dla dziecka? - Poradnik

PDF Pobierz poradnik w formie PDF

 

Jak wybrać idealny dywan dla dziecka? - Poradnik

Spis treści

 1. Wybierz dywan bezpieczny dla dzieci
  1. Certyfikat higieniczny NIZP-PZH
  2. Certyfikat Zgodności Nr 455/AC 017
  3. Potwierdzenie trudnopalności
 2. Wybierz dywan łatwy do czyszczenia, wytrzymały i sprzyjający zabawie
  1. Łatwe czyszczenie
  2. Wytrzymałość
  3. Antypoślizgowy spód
  4. Kolory i wzory sprzyjające zabawie
 3. Zastanów się nad rozmiarem i kształtem dywanu
 4. Dywan do pokoju niemowlaka
 5. Dywan do pokoju dziewczynki
 6. Dywan do pokoju chłopca
 7. Dywan do pokoju dziewczynki i chłopca
 8. Dywan do pokoju nastolatki
 9. Dywan do pokoju nastolatka
 10. Dywan dla dziecka z alergią
 11. Wybierz dywan z niskim runem, który będzie łatwy do czyszczenia
 12. Sprawdź, czy dywan posiada Certyfikat Higieniczny NIZP-PZH

Dywan jest dodatkiem, który potrafi odmienić wnętrze, sprawiając że staje się ono bardziej przytulne i funkcjonalne. Dla dzieci ma szczególne znaczenie, ponieważ jest przestrzenią ich codziennych zabaw, a bardzo często również miejscem do odpoczynku. Maluszkom zapewnia ochronę przed otarciami i chłodem, a starszym dzieciom idealną strefę do budowania konstrukcji z klocków, urządzania wyścigów czy przeglądania książeczek. Dywany nie wychodzą z mody nawet w dobie popularności trendów minimalistycznych, które zakładają bardzo duże ograniczenie liczby elementów wyposażenia w poszczególnych wnętrzach. Właściwie dobrane dywany mogą spełniać wiele funkcji, trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać właściwy model.

Przygotowaliśmy dla Ciebie e-book, z którego dowiesz się, jak wybrać idealny dywan dla dziecka. Zawarliśmy w nim praktyczne wskazówki, aby ułatwić Ci poszukiwania. Na dywanach znamy się jak mało kto, ponieważ zajmujemy się ich sprzedażą od wielu lat. Chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo naszym najmłodszym klientom.

Przyjemnej lektury!

Dywan dla dziecka Miasteczko

Wybierz dywan bezpieczny dla dzieci

Wybierając dywan do pokoju dziecięcego zwróć uwagę, czy posiada odpowiednie atesty potwierdzające jakość, bezpieczeństwo, brak substancji szkodliwych i trudnopalność.

Certyfikat higieniczny NIZP-PZH

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów, przyznawanych produktom dla dzieci, jest Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (dawniej PZH), który jest potwierdzeniem zgodności z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa. Dywan posiadający Atest Higieniczny NIZP-PZH nie oddziałuje negatywnie na ludzi ani środowisko naturalne. Produkty posiadające taki certyfikat badane są pod względem jakości, składu chemicznego, a także właściwości mechanicznych.

Certyfikat Zgodności Nr 455/AC 017

Dziecięce dywany powinny posiadać Certyfikat Zgodności Nr 455/AC 017, potwierdzający brak substancji szkodliwych dla zdrowia. Kupując dywan z takim certyfikatem masz pewność, że został on przebadany pod względem dopuszczalnej zawartości wolnego formaldehydu, pentachlorofenolu (PCP), związków aromatycznych i organicznych związków cyny (TBT, TPT, DBT, DOT). Objęte tym atestem produkty muszą spełniać warunki w zakresie migracji określonych pierwiastków (kadmu, ołowiu, rtęci, arsenu) oraz wykazywać odporność wybarwień na tarcie. Dywany dla dzieci, mające certyfikat zgodności, muszą też posiadać dopuszczalną wartość pH. Modele dywanów z tym certyfikatem polecane są szczególnie do pokojów niemowlęcych.

Potwierdzenie trudnopalności

Dywany przeznaczone dla dzieci powinny być poddawane testom pożarowym i posiadać atest potwierdzający trudnopalność. Produkty je posiadające, zamiast się palić – topią się, co minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Producenci mają obowiązek umieszczania na dywanach informacji o trudnopalności, która może być określana poprzez dwie klasy: Bfl-s1 oraz Cfl-s1. Opcją, którą warto wybrać, jest klasa Bfl-s1, ponieważ uzyskanie jej wiąże się ze spełnieniem bardziej surowych wymogów. Dywany oznaczone tą klasą trudnopalności są pokryte ognioochronnym impregnatem. To produkty, które doskonale sprawdzają się w domach, ale też przedszkolach i szkołach.

Dywan dla dziecka z atestem Panda

Wybierz dywan łatwy do czyszczenia, wytrzymały i sprzyjający zabawie

Dywany dla dzieci, oprócz certyfikatów, powinny posiadać określone cechy i właściwości, dzięki którym będą lepszym wyborem od standardowych modeli. Warto przede wszystkim wybierać dywany z niskim runem (nie przekraczającym 13 cm długości), wykonane z najwyższej jakości syntetycznych materiałów (100% PP Heat Set Frise). Są one odporne na zabrudzenia i zaplamienia oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Dywany syntetyczne świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach również dlatego, że nie przyciągają kurzu, dzięki czemu nie sprzyjają rozwojowi roztoczy, bakterii oraz grzybów. Dywany przeznaczone dla dzieci muszą być także odpowiednio wytrzymałe, aby pomimo częstego czyszczenia nie traciły kolorów oraz kształtu. Nie można zapominać o tym, że modele dla maluchów powinny pozwalać na gry i zabawy - z tego względu dobrze jest wybierać modele z ciekawymi, pobudzającymi wyobraźnię wzorami.

Łatwe czyszczenie

Możliwość łatwego czyszczenia to niezwykle ważna cecha i ogromna zaleta w przypadku dywanów. Doceniają ją wszyscy rodzice i opiekunowie maluchów. Dywan użytkowany przez dziecko narażony jest na wiele różnego rodzaju zabrudzeń, co wiąże się z koniecznością przeprowadzania systematycznego czyszczenia, zarówno za pomocą odkurzacza, jak też środków czyszczących. Niektóre dywany można czyścić na mokro przy użyciu specjalnych odkurzaczy lub prać w pralce bez obawy o deformację.

Dywan pluszowy Shaggy

Wytrzymałość

Dywany odporne na procesy ścierania, odkształcenia i odbarwienia świetnie sprawdzą się w przypadku maluchów. Wybierając wytrzymałe modele masz pewność, że zniosą bez większego szwanku niejedną dziecięcą zabawę i czyszczenie, zachowując pierwotny wygląd i kształt.

Antypoślizgowy spód

Antypoślizgowy spód znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas zabaw. To bardzo istotne zarówno w przypadku młodszych dzieci, stawiających dopiero pierwsze kroki, jak też starszych maluchów, które bardzo dużo biegają po domu. Modele niepodgumowane można ewentualnie zabezpieczyć za pomocą specjalnej maty oraz taśm. Ważne jednak, aby dywan przeznaczony do pokoju dziecięcego nie przesuwał się po podłodze nawet podczas intensywnego użytkowania. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego wypadku spowodowanego ślizganiem się dywanu.

Kolory i wzory sprzyjające zabawie

Każdy dywan może być odpowiednim miejscem do zabawy dla dziecka, ale jeśli będzie posiadał ciekawe wzory, będzie tym bardziej zachęcał do zabawy i pobudzał wyobraźnię. Dla dzieci w wielu przedszkolnym warto wybierać kolorowe dywany ze zwierzątkami oraz modele z wzorami uliczek, domków i boisk, na których będzie można urządzać różnego rodzaju zabawy. Starsze dzieci mogą woleć wzory z postaciami ulubionych bohaterów z bajek lub gier.

Dywan dziecięcy Uliczki

Zastanów się nad rozmiarem i kształtem dywanu

Rozmiar i kształt dywanu ma duże znaczenie i wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Dlatego trzeba go właściwie dobrać do danego wnętrza.

Wśród najczęściej wybieranych kształtów dywanów są modele okrągłe i prostokątne, które pasują do większości pomieszczeń i ustawień mebli. Niewielkie dywany okrągłe lub kwadratowe dobrze prezentują się przy łóżku, przewijaku, stoliku oraz biurku.

W pokojach większych dzieci lepsze będą dywany zajmujące większą powierzchnię podłogi. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko poślizgnięcia się dziecka podczas zabaw. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem kupowanie dużego dywanu, który będzie częściowo wsunięty pod meble, ponieważ to utrudnia jego pielęgnację oraz niszczy włosie i powoduje odkształcenia.

Dywan pluszowy typu Shaggy

Dywan do pokoju niemowlaka

Aranżując pokój niemowlaka trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie malucha. Dywany powinny posiadać opisane wcześniej certyfikaty bezpieczeństwa, szczególnie jeśli mają trafić do pokoju alergika. Ze względu na konieczność utrzymania pokoju w czystości, najlepszym wyborem będą dywany z krótkim włosiem i powłoką antybakteryjną, wykonane z wysokiej jakości syntetycznych i trwałych materiałów. Warto rozważyć zakup dywanu, który można prać w pralce, co pozwoli na łatwe i dokładne czyszczenie.

Jeśli zależy Ci na urządzeniu przytulnego pokoju dla maluszka, który spędza większość czasu w łóżeczku, zadbaj o dodatki w stonowanej kolorystyce, bez nadmiaru pobudzających bodźców. W pierwszym półroczu życia dziecko będzie zwracało uwagę na zabawki i dekoracje w kontrastowych kolorach, dlatego dywanik może być niewielki, jednolity kolorystycznie i przyjemny w dotyku, ponieważ jego celem jest przede wszystkim podniesienie komfortu rodziców.

Kiedy dziecko zacznie raczkować, przychodzi czas na znalezienie dywanu dopasowanego do jego potrzeb. Dywan do pokoju kilkumiesięcznego niemowlaka powinien być miękki, miły w dotyku, łatwy do czyszczenia oraz bezpieczny. W tym przypadku warto wybierać modele z delikatnymi geometrycznymi wzorami czy postaciami z bajek.

Większe maluchy, spędzające czas na zabawie na dywanie, będą zwracać większą uwagę na wzory, jakie się na nim znajdują. Można więc wybierać modele z kwiatami czy zwierzątkami, które pobudzą dziecięcą wyobraźnię, ciekawość świata oraz zachęcą do doskonałej zabawy.

Dywan do pokoju niemowlaka z atestem

Dywan do pokoju dziewczynki

Jeśli chcesz wybrać idealny dywan do pokoju dziewczynki, to pozwól jej zdecydować. Dzięki temu unikniesz nieprozumień i kłótni wynikających z wyłącznie jednostronnych wyborów. Z naszych doświadczeń wynika, że dziewczynki w wieku przedszkolnym i szkolnym dobrze czują się w pomieszczeniach z różem, w pastelowych odcieniach fioletu, koloru niebieskiego, a także w turkusach i zieleniach. Lubią również kolor czerwony i pomarańczowy.

Dobierając kolor dywanu pamiętaj o aranżacji całego wnętrza. Zbyt duża ilość intensywnych barw może być męcząca. Dlatego, jeśli ściany utrzymane są w stonowanych, jasnych kolorach, jak biel, beż i szarość, a meble są jasne, można śmiało zdecydować się na kolorowy dywan. Kolorowe, wyraziste dodatki w takim przypadku ożywią wnętrze, sprawiając że będzie wyglądało elegancko. Jeśli jednak pokój bez dywanu jest już bardzo kolorowy, wtedy warto przyjrzeć się modelom o jednolitych kolorach i stonowanych wzorach. Dywan w jednym odcieniu może sprawić, że nawet bardzo bogato zaaranżowane wnętrze stanie się delikatniejsze, a ten jeden dodatek wpłynie uspokajająco na zmysły.

Dziewczynki często wybierają dywany z motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Można więc poszukać wzorów z motylkami, ptaszkami, liskami czy rybkami. Miłośniczkom zoo z pewnością spodobają się dywany z tygrysem, słoniem, żyrafą czy pandą. Do ciekawych propozycji należą wzory miast i domów dla lalek, a nawet kwiecistych łąk, na których można świetnie się bawić. Wśród dostępnych opcji są także dywany w kolorowe geometryczne wzory czy przenikające się odcienie. Z pewnością przypadną one do gustu niejednej małej księżniczce.

Dywan do pokoju dziewczynki Sówki

Dywan do pokoju chłopca

Chłopcom również warto zostawić wybór w kwestii wzoru idealnego dywanu. Mali mężczyźni mają swoje ulubione postacie z kreskówek i gier, zwykle są też wielkimi fanami motoryzacji oraz wszelkich innych środków transportu. Dlatego wśród propozycji, które mogą zainteresować chłopców, powinny znaleźć się wzory, których motywem przewodnim będą samochody, pociągi, lokomotywy, statki czy samoloty.

Chłopcy bardzo lubią bawić się na dywanach z wzorami ulic, torów kolejowych, wyścigowych oraz miasteczek. Podczas zabawy zamieniają się one w miejsca odbywania się różnego rodzaju wyścigów i zawodów. Miasteczka zaczynają tętnić życiem dzięki ludzikom z klocków oraz żołnierzykom maszerującym po kolorowych uliczkach. Dywany są często elementem większych konstrukcji, na które składa się cała masa elementów.

Starszym chłopcom mogą przypaść do gustu dywany z postaciami z bajek oraz bohaterami kreskówek. Fani piłki nożnej ucieszą się z dywanu z wzorem boiska piłkarskiego, na którym można rozgrywać mecze za pomocą piłeczek i plastikowych zawodników.

Jeśli w chłopięcym pokoju jest bardzo kolorowo, warto zastanowić się nad dywanami jednolitymi kolorystycznie. Dziecko może wtedy zdecydować o kolorze, dzięki czemu będzie tym bardziej zadowolone z tego elementu wyposażenia.

Dywan do pokoju chłopca Robot

Dywan do pokoju dziewczynki i chłopca

Jeśli szukasz dywanów do pokoju współdzielonego przez dziewczynkę i chłopca, masz kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wybór dywanu o uniwersalnym wzorze, na przykład z motywem gwiazdek i trójkątów oraz stonowanym kolorze – szarym lub beżowym. Takie modele nie wychodzą z mody i szybko się nie nudzą.

Do uniwersalnych wzorów zalicza się dywany z motywem uliczek, dróg oraz miasteczek czy wsi, na których świetnie bawią się zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Uniwersalną dekoracją w pokojach młodszych dzieci są dywany w kształcie zwierzątek, safari i zoo. Sympatyczne zwierzaki świetnie komponują się z dziewczęcym i chłopięcymi elementami wyposażenia wnętrz. Bardzo ciekawym, ponadczasowym rozwiązaniem są też dywany z motywami kolorowych puzzli oraz rozmaitymi geometrycznymi wzorami.

Jeśli pokój przeznaczony dla rodzeństwa ma większy metraż, można swobodnie wydzielić w nim dwie odrębne strefy, które zostaną zaaranżowane oddzielnie dla chłopca i dziewczynki. Takie rozwiązanie pozwoli na dobranie osobnych dodatków, odpowiadających indywidualnym gustom rodzeństwa.

Dywan dla dziecka

Dywan do pokoju nastolatki

Jeśli zastanawiasz się, jaki dywan będzie najlepszy dla nastolatki, pozwól jej zdecydować. Młodzi ludzie mają swoje gusty oraz upodobania i zwykle chcą mieć pokój urządzony po swojemu. Do pokoju nastolatki będzie nadawała się większość standardowych dywanów. Mogą to być modele gładkie, jak też bardzo puszyste.

Nastolatki bardzo często wybierają dywany z długim włosiem typu shaggy, które świetnie wyglądają, a także ocieplają pomieszczenie i tłumią dźwięki. Są to wprawdzie modele bardziej wymagające pod względem pielęgnacji, ale też bez dwóch zdań niezwykle efektowne. Poza tym dywan znajdujący się w pokoju starszego dziecka nie wymaga już tak częstej pielęgnacji, jak modele używane przez maluszki. Wystarczy tylko znaleźć idealny kolor, aby stworzyć bardzo ciekawą aranżację, która przypadnie do gustu zarówno nastolatce, jak i rodzicom.

W pokoju nastolatki równie dobrze będą się prezentować dywany z krótszym włosiem i abstrakcyjnymi wzorami, które staną się świetnym uzupełnieniem aranżacji w przypadku jasnych ścian i mebli.

Dywan do pokoju nastolatki z atestem Żyrafy

Dywan do pokoju nastolatka

Dywan w pokoju nastoletniego chłopca jest bardzo komfortowym dodatkiem, na którym można odpoczywać, grać czy czytać. Podobnie jak w przypadku nastolatek, również młodym mężczyznom warto dać możliwość wyboru. Wśród modeli preferowanych przez nastolatków znajdują się wspomniane wcześniej komfortowe dywany shaggy o różnych kształtach i kolorach, jak też modele z krótkim włosiem i geometrycznymi wzorami.

Dywan może być świetnym uzupełnieniem aranżacji młodzieżowego pokoju. Możesz wybrać model zajmujący większą część podłogi albo niewielkich rozmiarów dywanik, który znajdzie miejsce przy łóżku. Chłopcy częściej wybierają wersje w ciemniej kolorystyce – szare, czarne czy niebieskie. Jeśli jednak pozostałe elementy wyposażenia pokoju nastolatka utrzymane są w ciemnej tonacji, warto wybrać jaśniejszy dywan.

Ciekawą opcją są dywany młodzieżowe z krótkim włosiem i geometrycznymi wzorami bądź deseniem zaczerpniętym z gier - lub po prostu z efektowymi napisami. Takie opcje podobają się wielu nastolatkom.

Nowoczesny dywan do pokoju nastolatka

Dywan dla dziecka z alergią

Wielu rodziców alergików ma obawy związane z zakupem dywanu do pokoju dziecięcego. W przypadku dziecka cierpiącego na alergię nie trzeba wcale rezygnować z dywanu: wystarczy wybrać odpowiedni model. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z dywanów z naturalnych włókien, ponieważ są one niestety świetną pożywką dla bakterii. Kolejne ograniczenie dotyczy wysokości włókien, które w tym przypadku powinny być krótkie, aby można było utrzymać je w idealnej czystości.

Dywan dla dziecka z alergią

Wybierz dywan z niskim runem, który będzie łatwy do czyszczenia

Dywan do pokoju dziecka z alergią powinien mieć niskie runo (nie powinno przekraczać 13 mm), wykonane z najwyższej jakości syntetycznych włókien (100% PP heat set frise). Powinien być hydrofobowy, czyli zabezpieczony przed przemakaniem i powstawaniem plam. Powłoka hydrofobowa chroni włókna przed wsiąkaniem wody i oleju, dzięki czemu dywan jest łatwiejszy do czyszczenia, ponieważ zabrudzenia nie wsiąkają w tworzywo.

Dywan dla alergika można trzepać i dokładnie odkurzać, usuwając w ten sposób drobinki i zanieczyszczenia, które przywarły do włókien. Trzeba używać do tego celu odkurzaczy o wysokiej mocy i sile ssącej. Niektóre modele nadają się też do odkurzania na mokro, musisz się tylko co tego upewnić, aby nie narazić dywanu na uszkodzenie podczas czyszczenia.

Dywan dla dziecka z atestem

Sprawdź, czy dywan posiada Certyfikat Higieniczny PZH

Dywan dla dziecka z alergią, posiadający Certyfikat Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, to gwarancja zgodności z aktualnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa tego typu produktów. Dywan z Atestem NIZP-PZH jest bezpieczny dla dziecka z alergią i w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Ocenie i testowaniu podlegają między innymi: jakość użytych materiałów, skład chemiczny i właściwości mechaniczne dywanu.

Dywan dla alergika może również posiadać Certyfikat Zgodności, który wystawiany jest przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. To dokument potwierdzający, że dany produkt został szczegółowo zbadany pod kątem wymagań higienicznych stawianych produktom bezpiecznym dla alergików. Taki dywan antyalergiczny nie może posiadać w składzie żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Musi być wykonany z materiałów odpornych na różnego rodzaju zabrudzenia i w taki sposób, aby można go było skutecznie czyścić bez ryzyka zniszczenia czy odkształcenia.

Dywany dla dzieci alergicznych powinny posiadać też inne certyfikaty, potwierdzające antyelektrostatyczność, trudnopalność oraz wytrzymałość. Kupując taki model masz pewność, że jest on bezpieczny dla malucha oraz wytrzyma intensywne czyszczenie, które w przypadku alergików i małych dzieci jest czynnością wykonywaną bardzo często.

Sprawdź naszą ofertę dywanów dla dzieci i wybierz dywan, który będzie idealny dla Twojego dziecka!

 

PDF Pobierz poradnik w formie PDF