Ćwiczenia na dywanie - jak uspokoić dziecko?

Ćwiczenia na dywanie - jak uspokoić dziecko?

Ruch to zdrowie, szczególnie dla najmłodszych organizmów, jednak maluszki często dają się we znaki rodzicom, z powodu swego rozbrykania i wtedy przydatne mogą okazać się ćwiczenia na dywanie – jak uspokoić dziecko.

Hałaśliwe i rozbiegane dzieci to zmora młodych rodziców. Nie sposób nad nimi zapanować, a wszelkie formy nakazu czy rozkazu jeszcze bardziej potęgują rozdrażnienie maluchów i ich większą ruchliwość. Rozwiązaniem mogą być ćwiczenia, które wspólnie z dzieckiem można wykonać na dywanie w jego pokoiku. Jeśli jesteś w stanie wygospodarować trochę wolnego czasu na zabawę z córeczką lub synkiem wiercipiętkiem, to połowę sukcesu masz już za sobą. Ruchliwe dzieci trzeba nauczyć panowania nad emocjami i do tego właśnie potrzebne są zabawy wyciszające na dywanie w pokoiku dziecięcym. Przytulny, ciepły i kolorowy dywan będzie idealnym miejscem do zabawy, która będzie miała ukrytą przesłankę edukacyjną. Koniecznością jest oczywiście upewnienie się czy dywan został wykonany z bezpiecznych na tyle surowców, by dziecko mogło się na nim położyć i wykonywać ćwiczenia. Takie produkty zapewni Ci nasz sklep. Ważna jest również kolorystyka. Intensywne, żywe barwy będą na pewno oddziaływały pobudzająco na dziecko, a zbyt intrygujące wzornictwo będzie rozpraszało. Idealnym dywanikiem do ćwiczeń będzie taki, który posiada stonowane kolory i spokojne wzornictwo. W naszej ofercie znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Dywanik powinien być zarówno przed, jak i po ćwiczeniach starannie wyczyszczony, z pomocą hipoalergicznych środków.

ĆWICZENIA NA DYWANIE – JAK USPOKOIĆ DZIECKO – KILKA PROPOZYCJI

Chcąc sprawić, by nadmiernie ruchliwe dziecko nieco się uspokoiło, warto zachęcić je do zabawy jaką jest na przykład Król Ciszy. Dziecko kładzie się na dywaniku i wspólnie z rodzicem, siedzącym lub leżącym obok, słucha kołysanek. Nie wolno mówić głośno, tylko szeptem. Kto pierwszy złamie tę zasadę przegrywa w tej zabawie. Fajnym pomysłem będzie również leżenie na dywanie i szeptanie wzajemnie do ucha, tak, by nikt niczego nie słyszał. Mają to być wyłącznie wasze tajemnice. Relaks zapewnią również ćwiczenia oddechowe. By je wykonać maluch musi położyć się na wznak na dywaniku i rozluźnić całkowicie mięśnie. Nogi mają być w lekkim rozkroku, stopy rozchylone na zewnątrz, ręce powierzchnią dłoni odwrócone ku górze, ułożone wzdłuż ciała w odległości około 20cm od tułowia. Głowa powinna leżeć równo na dywanie, tak by nie była zadarta do góry brodą, a głowa nieodchylona do tyłu. Warunkiem pełnego odprężenia jest poczucie ciężaru ciała. Najlepiej jeśli dziecko wyobrazi sobie, że jego ciało to wielki, ciężki kamień. Następnie dziecko kładzie obie rączki na brzuchu, nie łącząc ich ze sobą. Rodzic daje komendę do wdechu. Na początku wydech następuje ustami, później już tylko nosem. Po wdechu powinna nastąpić krótka chwila zatrzymania oddechu a następnie pełny wydech ustami lub nosem. Dziecko powinno kontrolować jak podnosi się w czasie jego oddychania brzuszek, pod rączkami.

UCZENIE SIĘ PRZEZ ZABAWĘ NA DYWANIE

Ćwiczenia nie powinny trwać długo, ponieważ maluszki szybko się dekoncentrują. Dlatego warto po kilku oddechach przejść do kolejnego zadania. Na dywanie można z dzieckiem ćwiczyć również funkcje równoważne i koordynację ruchów. Te aspekty są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają zapanować nad ciałem i wykorzystywać je w sposób odpowiedni do sytuacji. Dzieci potrzebują ćwiczeń ruchowych, stymulujących zmysł równowagi. Skupienie na tego rodzaju działaniach, pozwala im również opanować ich nadpobudliwość. W ćwiczeniu o nazwie Latający Dywan dziecko siada na dywaniku, w pozycji z nogami skrzyżowanymi po turecku i wyprostowanymi plecami. Głowa jest lekko uniesiona do góry i dłonie na kolankach. Dookoła dywaniku, który najlepiej by był w bajkowych kolorach i wzorach, układamy w pokoju różnego rodzaju zabawki, tak, by były one w zasięgu wzroku dziecka. Maluch powinien wiedzieć o jakie zabawki chodzi. Zadanie polega na zebraniu i ukryciu ich w jakimś jednym pudełku czy szufladzie. Gdy dziecko zlokalizuje zabawkę musi po nią ”polecieć” na dywanie i przetransportować w wyznaczone miejsce. Dywan łapie rodzic za rogi i delikatnie nim poruszając na boki, ciągnie w wyznaczonym kierunku po podłodze. Tak wygląda podróż po zabawkę i do miejsca jej przeznaczenia. Dywan rusza tylko wtedy, gdy dziecko siedzi we właściwej pozycji. Można utrudniać zabawę, na przykład wprowadzając zasadę, że transport zabawki musi odbywać się z trzymaniem jej przez dziecko w wyprostowanych i wyciągniętych nad głową rękach.

Każda tego rodzaju zabawa lub ćwiczenie będzie z pewnością doskonałą formą relaksu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Warto pamiętać o ty, że dzieci często rozrabiają, dlatego, żeby zajęci swoimi obowiązkami rodzice wreszcie poświęcili im swoją uwagę.