Dywan w przedszkolu to niezbędny element wyposażenia sali - miejsce swobodnych zabaw i leżakowania dzieci. Dlatego wszelkie kwestie związane z utrzymaniem przedszkolnego dywanu w dobrym stanie i czystości są niezwykle istotne. Dywany do przedszkola muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymogów, posiadać stosowne atesty higieniczne i certyfikaty bezpieczeństwa, a także umożliwiać bezproblemowe dbanie o ich czystość - zarówno podczas codziennych prac porządkowych, jak i tych przeprowadzanych raz na jakiś czas. Wszystko to jest jeszcze ważniejsze w czasie pandemii COVID-19, wymagającej zachowania szczególnych środków ostrożności i konsekwentnego dezynfekowania poszczególnych elementów wyposażenia.
Dywany do przedszkola spełniające wymagania higieniczne - najważniejsza kwestia
Dywany dla dzieci to produkty, które powinny spełniać wyśrubowane normy i być zgodne z wszelkimi przepisami dotyczącymi stosowania tego typu elementów aranżacyjnych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych. Dokumentami, które potwierdzają najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania dywanu są certyfikaty i atesty. W kontekście dbania o czystość dywanu, najważniejszym atestem jest atest higieniczny przyznawany przez Państwowy Zakład Higieny (atest jest nieobowiązkowy, przyznawany na wniosek producenta).
Atest higieniczny PZH potwierdza, że dany produkt przeszedł pomyślnie przez wszelkie testy i został szczegółowo sprawdzony / przebadany pod względem wpływu na bezpieczeństwo dla zdrowia i życia użytkowników oraz środowiska naturalnego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Dywany dla przedszkola posiadające atest PZH to dywany nie zawierające szkodliwych substancji i nie zagrażające zdrowiu i życiu dzieci.
Komfortowy, maksymalnie bezpieczny w użytkowaniu dywan może również posiadać atest na antyelektrostatyczność oraz atesty potwierdzające podwyższoną wytrzymałość produktu. Dywany do przedszkola muszą obowiązkowo posiadać atest o trudnopalności. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybranie dywanu, który posiada oznaczeni CE potwierdzające, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej - w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz zawartości szkodliwych substancji.
Dywany do przedszkola łatwe w czyszczeniu
Dywan do przedszkola powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Wybierając dywan powinniśmy zwrócić uwagę na długość jego runa oraz materiał, z którego zostało ono wykonane. Najprostsze do codziennego, skutecznego oczyszczania są dywany z krótkim runem (od kilku do maksymalnie kilkunastu milimetrów), wykonane z najwyższej jakości włókien syntetycznych. Taki produkt będzie można bez trudu odkurzać oraz czyścić metodą szamponowania, bez obaw o wygląd dywanu oraz jego pH.
Dywany w przedszkolu - jak często odkurzać?
W zdecydowanej większości placówek opiekuńczych standardem jest codzienne odkurzanie każdego dywanu. W przedszkolach, które pozostają otwarte przez 10-12 godzin - odkurzanie organizowane jest nawet dwukrotnie w ciągu dnia: w środku dnia (np. podczas przerwy obiadowej lub gdy dzieci są na spacerze bądź placu zabaw) oraz po odebraniu ostatniego dziecka z placówki.
Oczywiście odkurzacz jest uruchamiany każdorazowo, gdy zaistnieje potrzeba pilnego usunięcia jakiś zabrudzeń, będących efektem dowolnych zabaw, w których doszło do rozsypania produktów wymagających tego sposobu usunięcia ich z dywanu. Mowa tu np. o ziarnkach ryżu z rozprutego woreczka treningowego, kulkach silikonowych z rozdartego podczas zabawy pluszaka, czy pestkach słonecznika, które były elementem kącika przyrody.
Wysokiej jakości dywan, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wytarcia i odgniecenia może być odkurzany z dowolną częstotliwością, bez obaw o jego wygląd i walory użytkowe.
Dywany przedszkolne - jak usuwać plamy i inne widoczne zabrudzenia?
Usuwanie plam i zabrudzeń z dywanu powinno być zawsze przeprowadzane po zapoznaniu się z kartą zaleceń dla danego produktu / oznakowań na metce. Znajdziemy tam informacje o dopuszczalnych i niedozwolonych sposobach czyszczenia dywanu.
W przypadku usuwania plam i zabrudzeń czynnikami, które mają kluczowe znaczenie dla powodzenia akcji są zazwyczaj: czas i dobranie odpowiedniej metody do rodzaju plamy / zabrudzenia.
Ogólne zasady dotyczące oczyszczania dywanów:
- wszystkie plamy (w szczególności plamy wilgotne / mokre) należy zawsze czyścić od krawędzi zabrudzenia do jego środka - w ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się plamy; w przypadku substancji, które łatwo się rozprzestrzeniają - kontury plamy można dodatkowo posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem;
- płyn rozlany na dywan należy w pierwszej kolejności zebrać za pomocą dobrze chłonącego materiału - bibuły, ręczników papierowych lub tkaniny; plamy wilgotne, ale o bardziej zwartej konsystencji (np. dżem, budyń czy kisiel) należy usunąć z dywanu za pomocą łyżki lub noża;
- wstępnie oczyszczonych plam nie należy trzeć - intensywne tarcie powiększa plamę i sprawia, że brudząca substancja głębiej wnika w runo, ponadto ryzykujemy zniekształceniem włosia dywanu;
- sposób usuwania plam powstałych w wyniku oddziaływania na dywan konkretnych substancji należy każdorazowo dobrać do specyfiki danej substancji.
Dywany do przedszkola - jak często oddawać do prania?
Najwyższej jakości przedszkolny dywan dla dzieci to produkt, który można i należy oddawać regularnie do prania. Najczęściej pranie dywanów organizuje się dwa razy w roku, w przerwach w funkcjonowaniu placówek opiekuńczo - wychowawczych (lub w okresach ich ograniczonej działalności) - przede wszystkim podczas ferii i wakacji.
Jak dezynfekować dywany w przedszkolu w czasie pandemii COVID-19?
Pandemia koronawirusa postawiła przed osobami zarządzającymi placówkami opiekuńczo - wychowawczymi wiele dodatkowych wyzwań związanych z koniecznością dostosowania sposobu sprawowania opieki nad dziećmi oraz prowadzeniem zajęć w maksymalnie bezpieczny i komfortowy sposób. Część przedszkoli zdecydowała się na okresowe usunięcie dywanów z sal. Jeśli jednak w przedszkolu znajduje się dywan - konieczne jest przykładanie szczególnej wagi do jego czyszczenia i dezynfekowania.
W tej sytuacji pranie dywanów powinno odbywać się częściej i może być przeprowadzane przez pracowników przedszkola za pomocą specjalistycznych urządzeń piorących / parownic. Samodzielne pranie i dezynfekowanie dywanów jest możliwe po uprzednim zapoznaniu się z instrukcjami znajdującymi się na metce dywanu - wybrana metoda musi być dopuszczalna w przypadku konkretnego dywanu, w innym razie ryzykujemy uszkodzeniem runa.