Dywan w pokoju dziecka z alergią - czy to dobry pomysł?

Dywan w pokoju dziecka z alergią - czy to dobry pomysł?

Dywan w pokoju dziecka może pełnić szereg rozmaitych funkcji, m.in. efektownie dekorować pomieszczenia oraz skutecznie je ocieplać i tłumić hałasy towarzyszące podłogowym zabawom. A co z małymi alergikami? Rodzice dzieci borykających się z różnego rodzaju alergiami często rezygnują z dywanu, sądząc, że to jedyny sposób na zminimalizowanie ilości alergenów w bezpośrednim otoczeniu malucha i starszaka. Tymczasem nowoczesny dywan antyalergiczny może być bezpiecznym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, który pozostanie neutralny lub wręcz przyczyni się do zmniejszenia ilości czynników alergizujących w powietrzu. Co nam daje i do czego służy dywan w pokoju dziecka? Czym charakteryzuje się dywan dla alergika z certyfikatem?

Dywan w pokoju dziecka - korzyści

Dywany dla dzieci to szeroki wybór produktów w różnych rozmiarach i kształtach, z runem różnej długości i gęstości, dostępnych w ogromnej liczbie wzorów i kolorów. Bez trudu więc możemy wybrać dywan, który idealnie wpisze się w dziecięcy pokój, dodając mu charakteru oraz harmonijnie komponując się ze stylem i kolorystyką wnętrza. Dywan w pokoju dziecięcym to jednak nie tylko ozdoba!

Dywan na podłodze dziecięcego pokoju stanowi doskonałą izolację termiczną. To wygodny i bezpieczny sposób na ulubione zabawy podłogowe naszych dzieci - układanie klocków i puzzli, zabawy lalkami i samochodzikami, wspólne czytanie czy kolorowanie... Ponadto dywan będzie również skutecznym izolatorem akustycznym, tłumiąc większość dźwięków zabaw - sąsiedzi będą nam naprawdę wdzięczni!

Dywan dla dziecka z atestem Bella 01 Kremowy - Sówki

Dywan dla dziecka z alergią - jaki powinien być?

Nasze dziecko jest alergikiem? Męczy go alergia na kurz lub alergia na roztocza? Już nie musimy rezygnować z dywanu w jego pokoju! Nowoczesny dywan antyalergiczny to kompozycja doskonałej jakości, syntetycznych materiałów, które nie pochłaniają wilgoci (lub wręcz odpychają wodę!) oraz mają właściwości antystatyczne. Taki dywan nie stanowi atrakcyjnego środowiska dla rozwoju roztoczy, pleśni czy grzybów oraz może skutecznie wiązać drobiny kurzu, które dzięki temu nie unoszą się w powietrzu, minimalizując ryzyko ich przedostawania się do organizmu dziecka drogą wziewną.

Dywan z niskim runem

Dywan dla dziecka z alergią powinien posiadać niskie runo (najczęściej nie przekraczające długości 13 mm), wykonane z najwyższej jakości syntetycznych materiałów (100% PP heat set frise). Z jednej strony będzie to dywan hydrofobowy, odporny na zabrudzenia i zaplamienia, a z drugiej - maksymalnie łatwy do utrzymania w czystości. Dywan dla alergika można skutecznie trzepać i odkurzać (wybrane modele - również na mokro), efektywnie usuwając wszelkie drobinki i zanieczyszczenia, które nie przywierają do włókien runa.

Dywan łatwy do utrzymania w czystości

Codzienne życie z alergikiem (zarówno małym, jak i dużym czy dorosłym) to konieczność intensywniejszego dbania o czystość mieszkania czy domu, często i regularnego prania wszelkich tekstyliów oraz skutecznego usuwania kurzu za pomocą bezpiecznych, nie podrażniających dróg oddechowych czy skóry preparatów i detergentów. Dywan w pokoju dziecięcym narażony jest na wiele różnego rodzaju zabrudzeń, a co za tym idzie - wymaga systematycznych zabiegów, pozwalających zachować go w perfekcyjnej czystości.

Dywany dla alergików powinny umożliwiać ich dogłębne oczyszczanie, przede wszystkim za pomocą odkurzaczy o wysokiej mocy / sile ssącej. Niektóre dywany można również czyścić na mokro za pomocą specjalnych odkurzaczy piorących. W kategorii dywanów antyalergicznych można obecnie znaleźć również dywany do prania w pralce - to opcja dająca gwarancję maksymalnej czystości i usunięcia wszystkim potencjalnych alergenów z włókien dywanu. Najwyższej jakości dywany dla dzieci z alergią nie zmieniają swojego kształtu i wymiarów, nie odgniatają się i nie deformują - bez względu na wybrany sposób czyszczenia (pod warunkiem oczywiście, że jest od zalecany / dopuszczony prze producenta) czy jego częstotliwość.

Dywan dla dzieci z atestem Mondo 05 Robot

Dywan posiadający Certyfikat Higieniczny

Certyfikat Higieniczny, a dokładniej: Atest Higieniczny PZH (Państwowy Zakład Higieny) to gwarancja, że dany produkt jest zgodny z aktualnie obowiązującymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa. Dywan z certyfikatem to dywan bezpieczny dla dziecka z alergią, który w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie (pozostanie neutralny lub będzie miał pozytywny wpływ). Certyfikat Higieniczny wystawiany jest na życzenie producenta, po przeprowadzeniu szczegółowej oceny jakości danego produktu (w tym przypadku - dywanu) przez upoważnioną do tego instytucję (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w skrócie: NIZP-PZH). Ocenie i testowaniu podlegają m.in.: jakość materiałów, skład chemiczny i właściwości mechaniczne.

Jeszcze bezpieczniej? Dywan dla alergika może dodatkowo posiadać Certyfikat Zgodności wystawiany przez Instytut Włókiennictwa. To dokument, który potwierdza, że dany produkt został szczegółowo sprawdzony pod kątem wymagań higienicznych stawianych produktom bezpiecznym dla alergików. Taki dywan antyalergiczny nie posiada w składzie żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji oraz jest wykonany z materiałów odpornych na różnego rodzaju zabrudzenia i w taki sposób, że możliwe jest efektywne czyszczenie dywanu, bez ryzyka jego zniszczenia czy odkształcenia.