Jak zachęcić dziecko do sprzątania swojego pokoju?

Jak zachęcić dziecko do sprzątania swojego pokoju?

Wielu rodziców szuka odpowiedzi na odwieczne pytanie, jak zachęcić dziecko do sprzątania swojego pokoju. Podpowiemy, co może pomóc.

Utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu, to jeden z nawyków, który większość rodziców chce przekazać swoim dzieciom. I choć malutkie dzieci bardzo chętnie sprzątają, naśladując dorosłych, im pociecha jest starsza, tym zapału bywa mniej. Jeden z najczęstszych powodów konfliktów między dziećmi a rodzicami, dotyczy właśnie sprzątania. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim trzeba uczyć pociechy utrzymywania porządku już od najmłodszych lat, pozwalać na samodzielność, a także wykazywać się cierpliwością i konsekwencją. Ważne jest również, aby obowiązki były dobrane do wieku malucha. Np. dywaniki do pokoju dziecięcego mogą być odkurzone już nawet przez trzylatka, choć pewnie nie zrobi on tego tak dokładnie, jak mama. W naszej ofercie znajdziesz dywany do pokoju dziecka, które są łatwe do utrzymania w czystości, a ich piękne wzory i kolory skutecznie zmotywują najmłodszych do częstego ich sprzątania.

Dowiedz się jak zachęcić dziecko do sprzątania swojego pokoju – sprawdzone metody

Rodzice, próbujący nakłonić dziecko do posprzątania swojego pokoju, są czasem tak zdesperowani, że uciekają się do krzyków czy gróźb. Nie jest to najlepsza metoda, ponieważ nawet, jeśli pociecha po takiej nieprzyjemnej wymianie zdań w końcu odkurzy dywan dziecięcy czy poukłada zabawki, nie pomoże to w wykształceniu nawyku regularnego utrzymywania porządku. Znacznie lepiej pokazać dziecku korzyści, płynące z zabawy w czystej, uporządkowanej przestrzeni. Dobrze jest zadbać o przyjemny i ciekawy wystrój pokoiku, np. pozwalając dziecku samodzielnie wybrać dywanik do pokoju dziecięcego. Dużo łatwiej będzie można przekonać malucha, aby utrzymywał w porządku to, co mu się podoba i co sam wybrał. Dobrze, aby dywan dla dziecka, czyli miejsce, gdzie maluch najczęściej się bawi, ale też bałagani, nie był nudny, wtedy motywacja do sprzątania będzie większa. Dywan ulica nie posłuży do wyścigów samochodowych, jeśli będą na nim leżeć porozrzucane zabawki, dywan dla dziewczynki nie będzie mógł być używany do zabawy w dom i układania na nim lalek, jeśli będą na nim śmieci, a dywan dla chłopca, przedstawiający boisko piłkarskie, musi być odkurzony dokładnie przed rozegraniem każdego, ważnego meczu. To już konkretne argumenty, które sprawią, że dziecko chętniej posprząta, aby móc jak najszybciej się znowu pobawić.

Wspólne odkurzanie dywanu – dobry przykład i doskonała okazja do wspólnej zabawy

Małe dzieci często nie słuchają tego, co mówią do nich dorośli, ale bardzo uważnie przyglądają się temu, co ich opiekunowie robią. I zazwyczaj chcą ich naśladować we wszystkich czynnościach. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje dziecko regularnie sprzątało w swoim pokoju, daj mu dobry przykład. Jeśli rodzice sami są bałaganiarzami, trudno będzie im nauczyć latorośl utrzymywania idealnego porządku. Warto włączać w domowe obowiązki już najmłodsze dzieci i robić wiele rzeczy razem. To doskonała okazja do zacieśniania rodzinnych więzów, ale także do wyrabiania dobrych nawyków. Trzylatek z wielką chęcią odkurzy dywany dziecięce w swoim pokoju, ponieważ w tym wieku traktuje jeszcze takie zajęcie jak zabawę. Właściwe jest niepokazywanie dziecku, że sprzątanie to dla nas przykry obowiązek, wtedy samo nie zacznie tak tego postrzegać. Trzeba czasem przymknąć oko na niedokładne wykonanie różnych czynności i nie ganić za niedociągnięcia ani nie poprawiać po dziecku. Na początku konieczna będzie też duża dawka cierpliwości, ponieważ maluch robi wszystko znacznie wolniej niż rodzice, jednak, jak wiadomo trening czyni mistrza i jeśli tylko dziecko nie zniechęci się na początku, efekty będą coraz lepsze.

Dywanik do pokoju dziecka powinien być zawsze utrzymywany w porządku, ponieważ maluch spędza na nim wiele czasu. Jeśli będzie ładny i kolorowy, dziecko chętniej samo lub z niewielką pomocą , zajmie się porządkowaniem zabawek oraz odkurzaniem własnego pokoju.