5 ciekawych sposobów, które pomogą dziecku w nauce kolorów

5 ciekawych sposobów, które pomogą dziecku w nauce kolorów

Już niemowlaki z ciekawością przyglądają się otaczającym je barwom, a kiedy maluch jest starszy, warto poznać 5 ciekawych sposobów, które pomogą dziecku w nauce kolorów.

Wiek pomiędzy drugim, a trzecim rokiem życia dziecka, to okres, kiedy maluch przyswaja ogromną ilość wiedzy o otaczającym go świecie. Nie tylko uczy się nazywać różne przedmioty, domowników, zwierzątka czy pokarmy, ale także zaczyna dostrzegać różnice w kolorach przedmiotów i powtarzać nazwy barw. Dla niektórych dzieci może to być skomplikowane i trzeba z nimi ćwiczyć, pokazując różne kolory. Dobrze jest wykorzystywać do tego codzienne sytuacje oraz przedmioty z otoczenia malucha. Rodzice rzadko zdają sobie sprawę z tego, że w tej nauce pomóc mogą dywany do dziecięcego pokoju. A przecież to jeden z elementów, który dziecko ogląda codziennie, więc łatwo może sobie utrwalić, występujące na nich barwy. Nowoczesne dywany są piękne i kolorowe, dlatego też warto wykorzystać je także do takiej nauki.

Nauka może być zabawą. Poznaj 5 ciekawych sposobów, które pomogą dziecku w nauce kolorów

Dorośli mogą pobawić się z dzieckiem, ucząc je przy okazji kolorów. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji takich zabaw, które mogą odbyć się na dywanie:

  • Zabawy z różnokolorowym makaronem – przygotowany wcześniej przez opiekuna, surowy makaron, pomalowany na różne kolory, to świetna zabawka, która przy okazji uczy nazw kolorów. Można nawlekać go na nitkę, tworząc łańcuchy lub naszyjniki albo układać w różne wzory na dywanie.
  • Zabawy z tęczową chustą – popularna w żłobkach i przedszkolach chusta, na której można znaleźć wszystkie kolory tęczy, umożliwia wiele wesołych zabaw na podłodze. Trzeba tylko pamiętać, aby znalazł się tam odpowiedni dywanik do pokoju dziecka, inaczej maluch może zmarznąć lub pośliznąć się na posadzce.
  • Przebieranki – dzieci uwielbiają się przebierać za różne postacie, warto więc wykorzystać to do nauki kolorów. Opiekun może przygotować różnokolorowe chusty, szale, kapelusze oraz inne akcesoria, które ułoży na dywanie, a następnie na zmianę z dzieckiem, może wyznaczać zadania przebrania sią np. za czerwonego kapturka, różową wróżkę, żółte słoneczko czy białego misia.
  • Gra w kolory z piłką – dywanik do pokoju dziecięcego może posłużyć do znanej gry w kolory, wystarczy usiąść na jego końcach, a następnie rzucać piłkę, wypowiadając przy tym różne nazwy kolorów. Trzeba tylko uważać, żeby nie złapać piłki, kiedy przeciwnik powie „czarny”.
  • Kartoniki z kolorowymi przedmiotami – dywan dziecięcy może stać się miejscem, na którym dziecko będzie układać kartoniki z różnymi przedstawieniami i łączyć je w zbiory w danym kolorze, np. w zbiorze żółtym znajdzie się cytryna, banan, słoneczko czy kaczuszka, a w czerwonym obrazek z serduszkiem, truskawką czy różą.

 

Oczywiście również sam dywan dziecięcy może być doskonałym materiałem do gry w kolory, ponieważ, dostępne w naszym sklepie dywaniki do pokoju dziecięcego po prostu są skąpane w barwach.

Dywany z naszej oferty – doskonałe wsparcie w codziennej nauce kolorów

Dywany dziecięce z naszego sklepu wyróżniają się pięknymi połączeniami kolorystycznymi. Wszystkie one stwarzają idealne możliwości, aby codziennie ćwiczyć na nich z maluchem, nazwy barw, które pojawiają się na dywanowych motywach i postaciach. Kupując dywaniki do pokoju dziecięcego, warto też podpytać malucha, jakie są jego ulubione kolory, które chciałby codziennie widzieć w swoim pokoju. W naszej ofercie mamy, zarówno dywan dla dziewczynki, jak i dywan dla chłopca, choć oczywiście nie jest to sztywny podział i każde dziecko może wybrać to, co mu się podoba. Małe damy najchętniej chcą mieć w pokoju różowe, fioletowe lub błękitne barwy oraz motywy księżniczek, kwiatów czy motylków. Chłopców zazwyczaj bardziej interesują czerwone i żółte auta lub dywan ulica, który nie tylko nadaję się do zabawy autkami, ale może też posłużyć do wyjaśnienia kolorów sygnalizacji świetlnej i tym samym nauki zasad ruchu drogowego.

Wybierając dywan dla dziecka, dobrze jest zwrócić uwagę na występujące na nim kolory. Powinny one nie tylko być estetyczne i pasujące do wystroju dziecięcego pokoiku, ale też na tyle różnorodne, żeby mogły posłużyć do nauki kolorów.