Dywan w pokoju dziecka to temat rzeka. Czy jest potrzebny? Czy jest higieniczny? Jakie ma właściwie zalety oraz, jeśli już się na niego decydujemy, na jaki dywan powinniśmy się zdecydować? Zacznijmy więc od tego, że wybór dywanu zależy od bardzo wielu czynników, ale najważniejszym jest wiek naszej pociechy, w pokoju niemowlaka powinien znaleźć się zupełnie inny dywan, niż w pokoju starszego dziecka czy nastolatka.
Dywan do pokoju niemowlaka - jaki powinien być?
Urządzanie pokoiku dziecięcego to jedna z największych przyjemności związanych z przygotowywaniem się do roli rodzica. Co powinno znaleźć się w sypialni maleństwa? Oczywiście łóżeczko, wygodny fotel do karmienia, praktyczny stolik. Nie zaszkodzi również, jeśli na podłodze pojawi się miękki dywan. Jak wszyscy wiemy, dywan ma kilka funkcji. Sprawia, że wnętrze nabiera bardziej kameralnego charakteru, chroni przed zimnem, a także zabezpiecza podłogę przed zniszczeniem. Ale w pokoiku dziecięcym jego zadania z pewnością się na tym nie skończą.
W przypadku bobasa musimy myśleć długoterminowo. Zanim się obejrzymy, maluch zacznie na własną rękę eksplorować wszystkie zakamarki oraz poznawać świat dosłownie wszystkimi zmysłami, nie wyłączając zmysłu smaku. Oznacza to, że dywan w pokoju maluszka jest po prostu niezbędny. Przede wszystkim, będzie chronił delikatne łokcie i kolanka przed otarciami, a także zapewni dodatkową izolację od zimnej podłogi. Poza tym pokój z uroczym i wesołym dywanem będzie wyglądać znacznie przytulniej, a wybór wzorzystego chodnika dostarczy dziecku dodatkowych bodźców, takich jak kolory czy faktura, co dobrze wpłynie na rozwój bobasa.
Dywan dla dziecka - jakie wymagania musi spełniać?
Niezależnie od tego, czy szukamy dywanu do pokoju niemowlaka, czy też sypialni starszego dziecka, wybierając nowy dodatek powinniśmy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem naszych pociech. Dlatego wybór idealnego modelu najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy oferowany dywan ma certyfikat, który gwarantuje, że dany artkuł nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji. Dopiero po ustaleniu tego możemy zacząć myśleć nad wymiarami czy kolorem.
No właśnie - wymiary. Jak duży powinien być dywan dziecięcy? Czy lepiej wybrać chodnik, czy może większy model zakrywający niemal całą podłogę? Tutaj szkoły są dwie. Dywan albo powinien być na tyle duży, żeby można było zabezpieczyć jego rogi meblami, lub na tyle mały, żeby nie zahaczał o żaden ze sprzętów. Można również kupić kilka małych chodniczków i rozłożyć je w strategicznych miejscach, jak brzeg łóżka czy kącik zabaw.
Równie ważny, jak wymiar, jest materiał, z którego utkano dywan. W tym przypadku warto zdecydować się na włókno syntetyczne, jak na przykład polipropylen. Dywany polipropylenowe, zwłaszcza Heat Set Frise, czyli z uszlachetnionej termicznie przędzy, są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, mają właściwości antybakteryjne, antystatyczne, a także są ogniotrwałe oraz bardzo plastyczne i wytrzymałe - można więc powiedzieć, że niestraszne im nawet najbardziej kreatywne dziecięce pomysły.
Jaki dywan dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?
Skoro już wiemy, jakie wymagania musi spełniać dywan do pokoju dziecięcego, przejdźmy do przyjemniejszej części, czyli wyboru konkretnego modelu. Jeśli szukamy czegoś dla noworodka, sprawa jest prosta, ponieważ maluch raczej nie będzie próbował przeforsować własnego zdania. Wszystko jednak komplikuje się, gdy wybieramy model dla nieco starszych dzieci. Jak wybrać odpowiedni dywan dla dziewczynki i dla chłopca? W takim przypadku warto wybrać sklep, który ma osobne kolekcje dla chłopców i dziewczynek. Najczęściej dziewczynki decydują się na różowy lub pastelowy dywan. Dużą popularnością cieszą się wzory słodkich zwierzątek czy te kojarzące się z ulubionymi postaciami z bajek.
Chłopcy za to kochają wzory z autkami, piłką nożną oraz ulicami. Taki dywan może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjno-użytkową, lecz służyć także do zabawy! Kolorowy dywan bez wątpienia będzie pobudzał wyobraźnię i zachęcał do różnych gier.
Jeśli chodzi o starsze dzieci, najlepiej określić kategorię cenową i pozwolić im samodzielnie wybrać chodnik odpowiadający ich upodobaniom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz podlotek będzie całkowicie zadowolony z zakupu.
Czy dziecko z alergią powinno mieć w pokoju dywan?
A co z małym alergikiem? Czy uczulenie sprawia, że w pokoju chorego dziecka musimy zrezygnować z dywanu? Na szczęście nie! Wystarczy, że wybierzemy model z odpowiednim atestem, stworzony specjalnie z myślą o dzieciakach cierpiących na te nieprzyjemne dolegliwości. Taki dywan nie gromadzi kurzu, jest bardzo łatwy w pielęgnacji, a dodatkowo można wybrać model pokryty powłoką antybakteryjną, odporną na wszelkiego rodzaju drobnoustroje.
Co więcej, niektóre dywany nie tylko blokują rozwój patogenów na ich powierzchni, ale dodatkowo można bez problemu prać je w pralce! Dzięki temu, że szybko schną, na ich powierzchni z pewnością nie rozwiną się grzyby czy pleśń.