Jak prać dywany, aby ich nie zniszczyć?

Jak prać dywany, aby ich nie zniszczyć?

Dywan to oryginalna ozdoba każdego wnętrza. W pokoju dziecka spełnia szczególną rolę – nie tyko nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru, ale też ułatwia zabawę, a przy tym chroni przed zimnem i skutkami upadków. By dywan ten przez lata spełniał swoje zadanie, wymaga regularnego usuwania zabrudzeń, na które tak bardzo jest narażony. Jak i czym wyczyścić dywan? Wybrać pranie dywanu na sucho, na mokro, a może wyprać dywan w pralce? Jak wywabiać plamy, by nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia dywanu? O tym w artykule.

Dywan w pokoju dziecięcym - najczęściej prany dywan w domu

Dla utrzymania wyglądu i świeżości każdego dywanu kluczowe jest jego regularne czyszczenie. Odkurzanie dywanu należy powtarzać minimalnie raz w tygodniu, a trzepanie raz na kilka miesięcy. Znacznie częściej – kilka razy w tygodniu i co kilka tygodni - czynności te należy wykonywać przy dywanach dziecięcych. Znajdujące się na nich drobnoustroje mogą wywoływać groźne dla zdrowia alergie. Nie bez znaczenia jest też systematyczne pranie brudnych i śmierdzących dywanów, które zaleca się wykonywać maksymalnie dwa razy w roku. Zbyt częste pranie może osłabić strukturę dywanu. W pokojach dziecięcych sprawdzą się dywany z krótkim runem, najlepiej z tworzywa sztucznego, które są łatwe w czyszczeniu, a dzięki temu zapobiegają rozwojowi roztoczy i bakterii. Dobrym rozwiązaniem będą też dywany, które można prać w pralce.

Jak wyprać dywan na mokro?

Możemy wyróżnić dwie metody prania dywanów – na mokro i na sucho. Pierwszy, tradycyjny sposób sprawdzi się zwłaszcza przy wyjątkowo uporczywych plamach. Trudne do wywabienia zabrudzenia wymagają porządnego uprania. Pranie na mokro, choć niezwykle skuteczne, nie jest pozbawione wad. Uprany dywan długo schnie, co może doprowadzić do rozwoju pleśni. Narażone na to są szczególnie dywany typu shaggy, których grube włókna wchłaniają duże ilości wody, co wydłuża proces wysychania. Ważne jest więc, by w pomieszczeniu, w którym prany jest brudny dywan panowała odpowiednio wysoka temperatura i zapewnione było dobre przewietrzenie. Ryzyko wiąże się też z możliwością odkształcenia lub odbarwienia dywanu, a nawet uszkodzeniem podłogi pod wpływem działania wilgoci. Oferowane przez nas dywany z kolekcji Kamel są dywanami typu shaggy, które można bez problemu prać w pralce.

Zawsze też, bez względu na metodę czyszczenia, przed jego rozpoczęciem powinniśmy dokładnie odkurzyć powierzchnię dywanu. Najłatwiejszym sposobem prania dywanu na mokro jest rozcieńczenie delikatnego płynu do prania z wodą. Powstałą pianę należy wcierać gąbką lub szczotką z miękkim włosiem we włókna dywanu do całkowitego usunięcia zabrudzeń. Taka technika sprawdzi się przy lekkich zabrudzeniach i wtedy, gdy zależy nam na odświeżeniu dywanu. Co innego przy poważnych plamach. Tu zastosowanie znajdzie soda oczyszczona. Połączenie 1 łyżeczki białego proszku ze szklanką ciepłej wody, łyżeczką płynu do mycia naczyń i łyżką octu jest w stanie rozpuścić niemal każde zabrudzenie. Alternatywa to mieszanka octu ze skrobią ziemniaczaną w proporcjach 1:1. Jeśli posiadamy silnie zabrudzony dywan, który nie nadaje się do prania w pralce, dobrym pomysłem może być zakup lub wypożyczenie odkurzacza piorącego do jego wyprania. Z jego pomocą skutecznie usuniemy plamy, nadając dywanowi świeży wygląd.

Jak wyprać dywan na sucho?

Kiedy pranie dywanu na mokro jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, zalecana jest metoda prania dywanu na sucho. To technika, która nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy, dająca jednocześnie świetne efekty. Główną zaletą tej techniki jest maksymalnie krótki czas schnięcia dywanu, który wynosi zaledwie kilka godzin. By je uzyskać, warto sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty w postaci proszku. Bądźmy jednak uważni – przed zakupem sprawdźmy, czy środek ten będzie bezpieczny dla materiału, z jakiego wykonany jest nasz dywan. Jeśli tak, wystarczy równomiernie rozsypać go po powierzchni dywanu, a następnie delikatnie wetrzeć w runo szczotką o miękkim włosiu i pozostawić na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin, w zależności od zaleceń na etykiecie. W tym czasie proszkowy środek wchłonie wszelki brud, a nam na koniec pozostanie jedynie dokładne odkurzenie dywanu. Alternatywą do proszku są też środki czyszczące w sprayu, czyli tak zwana sucha piana do prania dywanów. Podobnie jak proszek, wystarczy rozprowadzić ją na dywanie, pozostawić na wskazany czas i odkurzyć wyciągnięty brud. Sklepowe specyfiki to nie jedyne rozwiązanie. Zwolennicy domowej chemii mogą sięgnąć po wielozadaniową sodę oczyszczoną, którą każdy z nas ma z pewnością w swojej kuchni. Czyszczenie dywanu w domu zacznij od jego odkurzenia, a następnie posyp go cienką warstwą proszku. Zostaw sodę na dywanie na kilka godzin – tym dłużej, im większe są zabrudzenia. Po kilku godzinach zbierz pozostałości odkurzaczem. Soda nie tylko oczyści runo, ale też wchłonie nieprzyjemne zapachy i przywróci dywanowi kolor. Pranie na sucho to doskonałe rozwiązanie choćby podczas prania dywanów dziecięcych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy dywan możemy wyczyścić w ten sposób. Wrażliwe na pranie na sucho są dywany o wysokim runie – proszek nie usunie w ich przypadku zabrudzeń z głębokich włókien. Takie pranie kiepsko znoszą też dywany z wrażliwych tkanin, takich jak wiskoza czy wełna, których włókna mogą ulec uszkodzeniu. Zawsze należy zapoznać się z zamieszczoną na etykiecie instrukcją producenta. W pozostałych przypadkach pranie na sucho specjalnym środkiem lub domowymi preparatami może dać spektakularne efekty w postaci czystego i świeżego dywanu.

Dywan dla dzieci z atestem Mondo

Jak wyprać dywan w pralce?

Pranie dywanu w pralce to bez wątpienia najwygodniejszy sposób usuwania znajdujących się na nim zabrudzeń. Nie zawsze jest to jednak najlepszy pomysł – wiele dywanów może po takim zabiegu ulec kompletnemu zniszczeniu. Inna kwestia, że nie wszystkie domowe dywany są w stanie zmieścić się do bębna pralki. Zamiast ryzykować utratą ulubionego dywanu, a nawet zniszczeniem urządzenia, sięgnijmy lepiej po inne sprawdzone metody czyszczenia ręcznego. Pranie dywanu w pralce odradzane jest zwłaszcza w przypadku dywanów typu shaggy. Ich grube włókna są w stanie wchłonąć ogromne ilości wody. Nasiąknięty nią dywan schnąć będzie kilka dni, co może doprowadzić do rozwoju pleśni. Taki dywan nadawał się będzie jedynie do wyrzucenia. Jeśli producent nie zaleca inaczej, dywany z krótkim włosiem – typowe dla pokojów dziecięcych – można prać w programie ręcznym w temperaturze do 40°C. Zalecana jest też rezygnacja z wirowania, które mogłoby uszkodzić włosie. Powyżej tej temperatury może dojść też do rozpuszczenia się kleju. Coraz popularniejsze stają się również specjalne dywany do prania w pralce, w tym antypoślizgowe modele do pokojów dziecięcych. Ich twardy, wykonany z kauczuku spód, z pewnością nie pokruszy się podczas czyszczenia w tym domowym urządzeniu.

Czym wyprać dywan, aby go nie uszkodzić, a jednocześnie skutecznie wyczyścić?

Gdy nasz dywan wymaga wyczyszczenia, możemy skorzystać z gotowych środków chemicznych, jakie są dostępne w sklepach. Te, choć skuteczne, są dość drogie, a w dodatku mogą wywoływać uczulenie lub podrażnienie delikatnej skóry. Zbyt silna dawka lub niedopasowanie środka do dywanu może doprowadzić również do jego zniszczenia. Nic więc dziwnego, że wiele gospodyń decyduje się na wykorzystanie tańszych, a przy tym ekologicznych domowych sposobów na czyszczenie dywanu. Tu m.in. wspomniana już bezkonkurencyjna soda oczyszczona. Pomocne są też inne kuchenne produkty, takie jak sól, ocet czy mąka ziemniaczana, jak również zwykły płyn do mycia naczyń. Bez względu na to czy zastosujemy domowe sposoby czy też użyjemy sklepowego produktu przeznaczonego do czyszczenia dywanów, wybrany środek przetestujmy w mało widocznym miejscu. Upewnijmy się, że dany preparat nie powoduje odbarwień dywanu i nie niszczy jego włókien. Korzystając z detergentów zawsze trzymajmy się instrukcji podanej przez producenta.

Jak usunąć uporczywą plamę z dywanu?

Sposób czyszczenia dywanu warto również dostosować do rodzaju zabrudzenia. I tak, tłuste plamy z jedzenia można usunąć wodą z amoniakiem – w tym celu należy rozrobić dwie łyżki amoniaku w litrze wody. Przydatne przy takim zaplamieniu dywanu może okazać się też żelazko. Przykryty bibułką lub warstwą ręczniczków papierowych dywan należy przeprasować kilkukrotnie. Ciepłe żelazko z powodzeniem roztopi też zastygły wosk. Plamy po słodkich napojach można usunąć stosując delikatny roztwór amoniaku lub ocet rozcieńczony w wodzie. Popularnym sposobem na usuwanie plamy z wina jest obfite posypanie jej solą, a następnie zwilżenie zimną wodą. Taką papkę zostawiamy następnie na około pół godziny, a po upływie tego czasu delikatnie zapieramy ręcznie. Aby pozbyć się plam z kawy czy herbaty, zabrudzone miejsca należy obficie zwilżyć wodą, a następnie wytrzeć ręcznikiem. W przypadku zaschniętej plamy krwi sprawdzi się woda utleniona, która rozjaśni zabrudzenie. Kluczowe w usuwaniu wszelkich zabrudzeń jest natychmiastowe działanie. Usunięcie pozostawionego zabrudzenia może okazać się niezwykle problematyczne. Gdy powyższe metody zawiodą, możemy sięgnąć po specjalistyczne odplamiacze w płynie, sprayu lub proszku.

Dywan dziecięcy z atestem Mondo

Kiedy zlecić pranie dywanu specjalistom?

Usuwanie zabrudzeń z dywanu to często nie lada wyzwanie. Kiedy pranie na sucho nie wystarcza, metoda na mokro może uszkodzić dywan, a pranie w pralce nie wchodzi w grę warto skorzystać z profesjonalnego prania dywanów. Fachowcy w tej dziedzinie potrafią ocenić rodzaj włókna i dobrać do niego odpowiednią metodę prania oraz wybrać odpowiednie środki piorące. Powierzając usługę prania dywanu w ręce specjalistów możemy liczyć na gruntowne oczyszczenie i odświeżenie bez ryzyka jego zniszczenia. To spore udogodnienie, nie tylko przy wartościowych dla nas dywanach, ale i dywanach dziecięcych. Te, tak podatne na silne zabrudzenia dywany, wymagają starannego czyszczenia, zapewniającego higieniczną czystość i bezpieczeństwo użytkowania. Sama usługa jest też niezwykle wygodna, gdyż wiele firm zapewnia transport dywanu do swojej siedziby oraz z powrotem do domu klienta.