W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu?

W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu?

W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu? Dom, w którym ładnie pachnie to dom, do którego chce się wracać. Czasem jednak zdarza się tak, że nieprzyjemny zapach z dywanu czuć w całym mieszkaniu i za nic w świecie nie daje się go usunąć. To nie do końca prawda, bo da się to zrobić, ale nie jest to zadanie łatwe. Całe szczęście, jest ono wykonalne. W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu?

Stęchły zapach, który czuć czasem w mieszkaniu, może pochodzić właśnie z dywanu. Szczególnie wtedy, kiedy znajduje się on w korytarzu, czyli miejscu, gdzie często się po nim chodzi w butach. Do tego mogą dojść jeszcze zapachy z jedzenia, które niechcący wylało się wprost na dywan lub całego szeregu innych rzeczy, które dzieją się w każdym domu na całym świecie. Rzeczy się brudzą, ale nie oznacza to, że nie można ich doczyścić.

Dywan dziecięcy Puzzle

Czy zawsze trzeba wymieniać brzydko pachnący dywan na nowy?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie starego lub brudnego dywanu oraz kupienie nowego. To jedna z możliwości, ale zanim posuniemy się do ekstremum, warto spróbować wyczyścić taki dywan samodzielnie. Oczywiście będzie to wymagało trochę pracy, ale może się okazać, że wysiłek się opłaci, a w naszej kieszeni zostanie sporo gotówki. Często zdarza się bowiem tak, że nieprzyjemny zapach z dywanu da się usunąć i nie zostanie po nim nawet ślad. Wszystko jest kwestią wprawy oraz tego, jakich środków się użyje. Na początku warto skorzystać z tego, co najprawdopodobniej znajduje się w każdym domu.

Odświeżanie wodą i szarym mydłem

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu, będzie jego dokładne odkurzenie. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, że dywan nie powinien być mokry. Jeżeli coś się na niego wylało, to odkurzanie go przed osuszeniem będzie błędem i doprowadzi do tego, że plama się powiększy, a zapach może stać się nawet intensywniejszy. Kiedy już będziemy mieli etap odkurzania za sobą, warto odświeżyć powierzchnie dywanu zwykłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie roztworu, gdzie mieszamy wodę z mydłem, a następie wlewamy całość do spryskiwacza. Dokładnie takiego, jak używamy do pryskania rośli. Powierzchnię dywanu trzeba z początku lekko zrosić, a w miejscach, gdzie wody pojawiło się za dużo, lekko osuszyć szmatką. Zbyt duża ilość wody doprowadzić może do tego, że włókna w dywanie zbyt mocno nasiąkną i nie będą w stanie wyschnąć. To może doprowadzić do ich zgnicia, a w efekcie do tego, że trzeba będzie wymienić cały dywan na nowy. Odpowiednio zroszony dywan należy zostawić do wyschnięcia na noc. Jeżeli to nie pomoże, należy stworzyć „papkę”, czyli wymieszać wodę z mydłem w takich proporcjach, żeby powstała z nich jednolita masa. Następnie wetrzeć ją w dywan i także dać wyschnąć, a potem całość bardzo dokładnie odkurzyć.

Użycie sody oczyszczonej i octu

Jednym z najlepszych sposobów na to, by przywrócić rzeczom nowe życie, jest skorzystanie ze sprawdzonej sody oczyszczonej. Jej zastosowanie w warunkach domowych jest dobrze znane od lat, a w przypadku usuwania nieprzyjemnych zapachów z dywanu także się nadaje. Wykorzystanie sody oczyszczonej sprowadza się do prostego zabiegu, a mianowicie równomiernego rozsypania jej po całej powierzchni dywanu. Warstwa nie może być zbyt gruba, bo soda będzie mogła zniszczyć włókna. Oczywiste jest też to, że w momencie rozsypania sody, nie wolno po dywanie chodzić. Tak przygotowany dywan należy zostawić na kilka godzin, a potem go dokładnie odkurzyć. Jeżeli to nie pomogło i dalej czujemy nieprzyjemne zapachy, które wydobywają się z dywanu, pora użyć cięższe działa. Tutaj dobrze sprawdzi się ocet, który razem z sodą oczyszczoną tworzy naprawdę mocną mieszankę do czyszczenia oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów. Żeby go przygotować, należy stworzyć roztwór z jednej szklanki octu i dwóch szklanek wody z rozpuszczoną w nich sodą oczyszczoną. Tak przygotowany roztwór należy nałożyć na dywan lub jego fragment, a następnie dać mu się wchłonąć przez około 15-20 minut. Z początku zapach może wydawać się zbyt mocny, ale ten bardzo szybko się ulatnia i sprawia, że znikają inne, o wiele mniej przyjemne zapachy. Tutaj także trzeba całość zebrać i odkurzyć.

Soda oczyszczona, lawenda i rozmaryn

Kolejnym sposobem na to, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu, jest stworzenie masy z wykorzystaniem sody oczyszczonej, lawendy oraz rozmarynu. Tutaj oczywiście ważne jest to, by posiadać w domu gałązki ususzonej lawendy oraz rozmaryn. Wszystkie składniki miesza się ze sobą, żeby powstała „papka”, którą następnie rozprowadza się po powierzchni dywanu. Soda oczyszczona doskonale wchłania zapachy, a lawenda razem z rozmarynem sprawi, że w całym domu będzie pięknie pachniało.

Woda utleniona

Wykorzystanie wody utlenionej do tego, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z dywanu, należy rozważyć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zawiodły inne domowe sposoby. Woda utleniona może bowiem odbarwić włókna w dywanie, co sprawi, że będzie on wyglądał zupełnie inaczej, niż przed samym procesem czyszczenia. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić, czy woda utleniona nie wpłynie na kolor dywanu i wylać jej odrobinę w niewidocznym miejscu. Jeżeli nie zaobserwujemy po jej wyschnięciu śladu, to wtedy można powtórzyć proces na całej powierzchni.

Środki chemiczne i odplamiacze

Jeżeli wszystkie inne metody zawiodły, a nasz dywan dalej wydziela z siebie nieprzyjemny zapach, należy spróbować środków chemicznych. Istnieje ich cała gama, a wybór odpowiedniego może skończyć się tym, że trzeba będzie ich trochę wypróbować. Tutaj także zalecamy, by najpierw sprawdzić działanie odplamiacza w miejscu, które jest niewidoczne (np. kawałek pod kanapą lub sam róg dywanu). Warto także zachować wszelkie środki ostrożności, ponieważ takie środki czyszczące mogą być drażniące zarówno dla skóry, jak i oczu. Bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Usuwanie przykrych zapachów z dywanu nie jest zadaniem łatwym, ale jak widać, wykonalnym. Warto spróbować, zanim podejmie się decyzję o tym, by kupić nowy.