Czy dziecko z alergią może mieć w pokoju dywan?

Czy dziecko z alergią może mieć w pokoju dywan?

Przez wiele lat uważano, że dywan w pokoju dziecka cierpiącego na alergię jest niewskazanym dodatkiem, ponieważ jest to siedlisko kurzu, drobnoustrojów i patogenów. Na szczęście czasy się zmieniają! Jak doskonale wiemy, nauka idzie do przodu, a postęp technologiczny nie omija nawet dywanów. Dzięki temu nowoczesne dywany nie tylko nie zaostrzają objawów alergii, ale wręcz mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie małego alergika.

Dywany z atestem Higienicznym

Oczywiście nie każdy dywan sprawdzi się w pokoju alergika. Jeżeli chcemy zainwestować w ten element wystroju, powinniśmy koniecznie wybrać model z atestem higienicznym, który gwarantuje, że taki dywan jest całkowicie bezpieczny dla malucha, a także nie zawiera szkodliwych substancji.

Certyfikat higieniczny to najlepsze potwierdzenie, że produkt jest całkowicie bezpieczny nie tylko dla zdrowia, lecz również środowiska naturalnego. Dywany opatrzone atestem zostały dokładnie przebadane pod kątem potencjalnej szkodliwości, a producenci naprawdę musieli się postarać, żeby spełnić wymagające normy. Dzięki temu takie atestowane wykładziny, dywany i chodniki nadają się także do szkół i przedszkoli.

Certyfikat to najlepsza gwarancja, że nasz wybór jest właściwy, ale poza nim jest kilka innych rzeczy, o których również musimy pamiętać. Przede wszystkim - materiał, z którego wykonano dywan. Chociaż mogą kusić nas dywany wełniane czy bawełniane, to, pomimo licznych zalet, nie nadają się one dla dziecka cierpiącego na alergie. W takim przypadku w grę wchodzą jedynie modele wykonane z włókien syntetycznych, które nie zawierają białek i celulozy (jest to doskonała pożywka dla roztoczy) i nie chłoną kurzu.

Najlepiej wybierać dywany Heat Set Freese, których włosie zostało uszlachetnione poprzez obróbkę termiczną w wysokich temperaturach. Tego rodzaju dywany są łatwe do utrzymania w czystości, nie elektryzują się, dzięki czemu nie przyciągają różnych niepożądanych drobinek, a także są bardzo łatwe w pielęgnacji. W sklepach można znaleźć nawet specjalne chodniki, przystosowane do prania w pralkach!

Poza tym dywany HSF są bardzo przyjemne w dotyku. Ich runo pod względem właściwości fizycznych do złudzenia przypomina wełnę, jest miękkie i sprężyste. Warto też wspomnieć, że włókno poliuretanowe, z którego tka się dywany, odznacza się wyjątkową wytrzymałością i odpornością.

Dywan dla dziecka z atestem Bella 01 Szary - Sówki

Czy dziecko z alergią powinno mieć dywan shaggy?

Dywany shaggy zachwycają puszystością, wyglądem i miękkością. Ich długie włosie sprawia, że wręcz zapraszają do położenia się na nich z książką, ale też, że... absolutnie nie nadają się dla alergika. Niestety, zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego uczuleniowca, odpowiednie są jedynie dywany o krótkim włosiu, które jest znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. W przypadku dywanów shaggy, nawet tych uszlachetnionych metodą HSF, nie mamy pewności, że dokładnie wyczyściliśmy całą powierzchnię.

Na szczęście wybór atestowanych dywanów dla alergików z krótkim runem jest tak szeroki, że z pewnością szybko znajdziemy wymarzony model idealny dla naszej pociechy!

1Komentarze

  • Avatar
    Nata
    maj 17, 2020

    Pewnie że może, tylko trzeba je odkurzać. U nas w zasadzie odkurza się samo, bo to działka Roomby Zosi :)