Jakie wymagania higieniczne powinny spełniać dywany dla dzieci?

Jakie wymagania higieniczne powinny spełniać dywany dla dzieci?

Wiele osób rezygnuje z dywanów, ponieważ uważa je za siedlisko wszelkiego zła, a już z pewnością kurzu i drobnoustrojów. Jednak o ile w naszej sypialni czy salonie dywan faktycznie nie jest niezbędnym dodatkiem, to jednak w pokoju dziecięcym pełni znacznie więcej funkcji, niż jedynie ozdobny akcent na podłodze.

Dzięki dywanowi maluch jest odizolowany od zimnej podłogi, jest mniej narażony na stłuczenia i otarcia, podczas zabawy jest mu miękko i wygodnie. Poza tym dywan zapobiega też poślizgnięciu, a specjalny dywan z nadrukiem może stać się ukochaną matą edukacyjną.

No dobrze, ale co z higieną? Wbrew pozorom, dzięki nowoczesnym dywanom pokoik malucha może stać się nie tylko piękniejszy, ale także o wiele bezpieczniejszy dla zdrowia dziecka.

Atesty higieniczne

Jeśli szukamy dywanu do pokoju dziecięcego, nawet jeśli nasz maluch nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, warto zwrócić uwagę na to, czy dywan ma atesty bezpieczeństwa, takie jak atest higieniczny.

O ile nie kupujemy dywanu do szkoły czy przedszkola, najważniejszy jest atest higieniczny PZH. Potwierdza on, że dywan nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i toksycznych barwników, dzięki czemu jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Dywany, które zakwalifikowały się do otrzymania atestu, są przebadane pod względem jakości, składu chemicznego, właściwości mechanicznych oraz wielu innych czynników. Dopiero po serii wymagających i bardzo rzetelnych testów nadaje się im certyfikat bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy podnieść ochronę najmłodszych domowników o kolejny poziom, warto zdecydować się na dywan z powłoką antybakteryjną. Tego rodzaju powłoka wykorzystuje bezpieczne dla zdrowia człowieka substancje o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Ogranicza rozmnażanie się bakterii i drobnoustrojów, a w końcu doprowadzają do ich obumarcia. Poza tym ułatwia utrzymanie dywanu w czystości, ponieważ odpycha cząsteczki brudu.

Dywan dla dziecka z atestem

Czy każdy dywan jest niebezpieczny dla dziecka z alergią?

Czy dziecko z alergią może mieć w pokoju dywan? W przypadku dziecka cierpiącego na alergię wcale nie musimy rezygnować z dywanu, ale również musimy pamiętać, że nie każdy model sprawdzi się w pokoju malucha. Przede wszystkim raczej powinniśmy zrezygnować z dywanów z naturalnych włókien, ponieważ sa one świetną pożywką dla bakterii. Poza tym niestety musimy ograniczyć się do dywanów z krótkim włosiem. W przypadku dywanów z długim runem, jak na przykład popularnych model9 shaggy, utrzymanie ich w idealnej czystości jest praktycznie niemożliwe.

Jaki dywan wybieramy więc dla dziecka z alergią? Z krótkim włosiem, z atestem higienicznym, najlepiej z powłoką antybakteryjną. Warto rozważyć model, który można prać w pralce.

Inne atesty

Oprócz atestu higienicznego, dywan może posiadać też kilka innych certyfikatów, między innymi na antyelektrostatyczność, antypoślizgowy oraz atest potwierdzający trudnopalność i wytrzymałość dywanu. Wybierając taki model będziemy mieć pewność, że dywan jest korzystny dla naszego dziecka pod absolutnie każdym względem, a przy okazji jest praktycznie niezniszczalny, co, jak wszyscy wiemy, jest ogromną zaletą w przypadku sprzętów dla najmłodszych.

Ważna jest też informacja, że dywan spełnia najwyższe wymogi dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. W naszym wypadku produkt musi przejść szereg szczegółowych testów, które potwierdzają jego najwyższą jakość.

Jak widać, wybór dywanu dla dzieci może przyprawić o lekki zawrót głowy, ale wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Większość producentów oferujących artykuły dziecięce chętnie informuje o wymogach, jakie spełniają sprzedawane przez nich produkty, dzięki czemu bez problemu znajdziemy model odpowiadający nam pod każdym względem - nie tylko jakości, lecz również wyglądu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i technologiom stworzenie dywanu, który będzie jednocześnie higieniczny i przyjemny dla oka jest całkowicie możliwe!