Jak w bezpieczny sposób usunąć z dywanu plamę?

Jak w bezpieczny sposób usunąć z dywanu plamę?

Dywany i wykładziny podkreślają charakter wnętrz. Niestety, wykonane z materiałów podatnych na zabrudzenia, tracą swój urok na skutek zaplamienia. Choć wywabianie plamy bywa sporym wyzwaniem, dzięki znajomości prostych trików możemy poradzić sobie z nawet najtrudniejszymi pozostałościami po winie, kawie czy tłuszczu. Jak usunąć plamę z dywanu, by nie doprowadzić do jego zniszczenia? O tym poniżej!

Rodzaje plam i zabrudzeń na dywanie oraz sposoby ich usuwania

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje plam i zabrudzeń wraz ze sprawdzonymi dla nich sposobami usuwania.

Jak usunąć plamę z błota?

W przypadku błota naniesionego z dworu na butach lub na łapach pupila, należy cierpliwie odczekać do całkowitego zaschnięcia. Suchy nadmiar można usunąć za pomocą odkurzacza. Pozostałości pozbędziemy się wodą wymieszaną z płynem do naczyń, czyszcząc plamę do kompletnego usunięcia błota. Pamiętajmy jednak, by brudne miejsce przecierać miękką szczoteczką – zbyt twarda może uszkodzić włosie dywanu.

Jak usunąć plamę z tłustego jedzenia?

Zmorą posiadaczy dywanów są też tłuste plamy – po jedzeniu, takim jak choćby masło, majonez, musztarda, olej czy olej. Problematyczne są też zabrudzenia po tłustych kosmetykach, takich jak szminka. W przypadku ich wszystkich przydatna będzie benzyna. Świeże plamy należy przetrzeć szmatką namoczoną w płynie do prania, a następnie potrzeć delikatnie wacikiem nasączonym benzyna. Opcjonalnie można też przemyć tłustą plamę wodą z amoniakiem – w tym celu należy rozrobić dwie łyżki amoniaku w litrze wody. Na zaschnięte plamy z tłuszczu zadziała z kolei roztwór soli i spirytusu salicylowego, wymieszany w proporcji 1:4. Przydatne przy zaplamieniu dywanu może okazać się też żelazko. Przykryty bibułką lub warstwą ręczniczków papierowych dywan należy przeprasować kilkukrotnie. Ciepłe żelazko z powodzeniem roztopi też zastygły wosk.

Jak usunąć plamę ze słodkiego napoju?

Sen z powiek posiadaczom dywanów spędzają również plamy ze słodkich napojów, takich jak coca-cola czy sok. Nadmiar rozlanego napoju należy jak najszybciej wytrzeć przy pomocy bawełnianego ręcznika. Pozwoli to zapobiec wsiąkaniu płynu we włókna dywanu. Pozostałe plamy można usunąć stosując delikatny roztwór amoniaku lub ocet rozcieńczony w wodzie. Oczyszczoną w ten sposób powierzchnię na koniec warto raz jeszcze delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką, a na koniec wytrzeć do sucha.

Jak usunąć plamę z kawy lub herbaty?

Poranek z kubkiem pobudzającej kawy może mieć tragiczne skutki, gdy czarny napar wyląduje na kuchennej podłodze. O ile z płytek usuniemy go raz dwa, o tyle większym wyzwaniem będzie zabrudzony kawą dywan. W tym przypadku warto sięgnąć po nawilżane chusteczki, które przyłożone do plamy, wchłoną nadmiar płynu i delikatnie przeczyszczą głębsze warstwy materiału. Przy poważniejszych zabrudzeniach pomocne okazać może się piwo. Nasączoną nim ścierką należy delikatnie pocierać plamę lub wylać niewielką ilość alkoholu bezpośrednio na powierzchnię dywanu i wetrzeć ją ostrożnie w materiał. Trzeba jednak pamiętać, że aromat piwa może wsiąknąć w dywan – dlatego po usunięciu samej plamy, trzeba następnie potraktować go wodą. Doskonałe efekty przyniesie też wymieszana z wodą i zaaplikowana na plamę soda lub ocet – znajdą one zastosowanie zarówno przy kawie, jak i herbacie.

Jak usunąć plamę z wina?

Czerwone wino to dla wielu najlepszy dodatek do wielu potraw i główny trunek imprezowy. Problem pojawia się wówczas, gdy dojdzie do jego rozlania na ulubiony dywan. Czerwony alkohol pozostawia po sobie trudne do wywabienia plamy. By ich uniknąć, należy działać szybko i zdecydowanie. Tuż po rozlaniu wina należy położyć w danym miejscu serwetkę lub papierowy ręcznik, które wydobędą nadmiar płynu. Ten, wchłaniając się, mógłby spowodować powiększenie się plamy. Popularnym sposobem na usuwanie plamy z wina jest obfite posypanie jej solą, a następnie zwilżenie zimną wodą. Taką papkę zastawiamy następnie na około pół godziny, a po upływie tego czasu delikatnie zapieramy ręcznie. Przy usuwaniu świeżych zabrudzeń z czerwonego wina zastosowanie znajduje też… białe wino. Polana nim plama pozostanie wilgotna, co umożliwi jej wywabienie ręczniczkami. Stare plamy po winie usunie natomiast roztwór mydła z amoniakiem i ciepłą wodą. Należy jednak pamiętać, że amoniak może uszkodzić bardzo delikatne dywany.

Jak usunąć plamę z krwi?

Trudne do usunięcia plamy to codzienność dla miłośników zdobiących wnętrza dywanów. Sporym wyzwaniem jest dla nich choćby wywabienie zabrudzenia z krwi. Tu, podobnie jak w przypadku innych plam, liczy się czas. Usuwanie plamy najlepiej rozpocząć od próby wyczyszczenia jej lekko zwilżoną zimną wodą ściereczką. Pamiętajmy, że gorąca woda może utrwalić plamę. Gdy woda nie pomoże, sięgnijmy po sól lub szare mydło. Przy zaschniętej z plamie krwi sprawdzi się woda utleniona, która rozjaśni zabrudzenie. Ważne, by nie pocierać dywany zbyt długo i mocno, bo może doprowadzić to do uszkodzenia włosia i powiększenia czerwonej plamy.

Jak usunąć plamę z farby?

Nadmiar wylanej farby trzeba jak najszybciej wytrzeć za pomocą ręcznika, by uchronić dywan przed jej wsiąknięciem. Jeśli na dywanie pozostały resztki farby, poczekajmy do jej wyschnięcia, a następnie delikatnie ją zdrapać. Pozostałą plamę możemy wyczyścić za pomocą delikatnego roztworu amoniaku lub octu rozcieńczonego w wodzie.

Dywan dziecięcy

Na co zwrócić uwagę podczas usuwania plamy z dywanu?

Kluczowe w usuwaniu wszelkich zabrudzeń, z wyjątkiem błota, jest natychmiastowe działanie. Już po 15 minutach, usunięcie pozostawionego zabrudzenia może okazać się niezwykle problematyczne. Ważna jest też sama technika czyszczenia od zewnętrznych brzegów do środka, co pozwoli zapobiec powiększeniu się plamy. Nigdy też nie wcierajmy zabrudzenia, gdyż prowadzi to do zniekształcenia runa i rozlania się plamy. Zamiast tego osuszmy delikatnie plamę ręczniczkiem, który wchłonie rozlaną substancję. Dywanu nie można również przemoczyć, zaś by uniknąć zacieków, kontury plamy możemy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. Zalecane jest zapoznanie się z instrukcją zamieszczoną na metce dywanu.